Scanbit вже в Telegram! Доєднуйтесь, щоб бути в курсі новин та вигідних пропозиційScanbit вже в Telegram! Доєднуйтесь, щоб бути в курсі новин та вигідних пропозицій

Solana: огляд криптовалюти

Solana — це швидка та ефективна блокчейн-платформа, призначена для розробки та розміщення децентралізованих масштабованих додатків.

Платформа спрямована на усунення обмежень інших блокчейн-платформ за допомогою інноваційних технологій.

Solana набагато швидша з точки зору кількості транзакцій, які вона може обробити, та має значно нижчі комісії за транзакції, ніж альтернативні блокчейни, такі як Ethereum. Нативний токен Solana (SOL) злетів майже на 12 000% у 2021 році та в якийсь момент мав ринкову капіталізацію понад 75 мільярдів доларів, що тоді зробило криптовалюту одним із найбільших цифрових активів за цим показником. Станом на листопад 2024 року SOL, як і раніше, залишається однією з найбільших криптовалют, маючи ринкову капіталізацію майже в 100 мільярдів доларів і займаючи четверте місце у світі серед усіх цифрових активів.

У нашій статті — повний огляд Solana, включаючи історію проєкту, принципи роботи, особливості блокчейну, відмінні характеристики екосистеми, типи гаманців для токена, огляд поточної ситуації на ринку, порівняння з Ефіріумом та багато іншого.

Що таке Solana?

Solana — це відкрита інфраструктура для розробки масштабованих криптографічних програм. Архітектура відрізняється високою швидкістю та просунутою безпекою, а також розроблена для сприяння глобальному прийняттю. Для досягнення відмінних характеристик, Solana використовує інноваційний процес Proof of History та деякі інші унікальні підходи.

Результатом PoH та інших ключових інновацій Solana є мережа, яка має високу масштабованість — фактично, Solana має рекордну пропускну здатність — 50 000 транзакцій за секунду. Блокчейн залишається недорогим і швидким при масштабуванні — комісія становить близько $0,00025, а час блоку та фіналізації становить менше за одну секунду.

Як працює Solana?

Proof of History

Концепція PoH забезпечує Solana блискавичну швидкість транзакцій, що дозволяє легко обробляти тисячі транзакцій за секунду. Доказ історії Solana привносить новий вимір у технологію блокчейну. Він працює, створюючи історичний запис, який доводить існування даних у певний час.

Цей метод, відомий як Solana TPS, дозволяє мережі Solana неймовірно швидко обробляти транзакції. Кодуючи хід часу до самого реєстру, Solana гарантує унікальність кожної транзакції та надійне розміщення її в послідовності.

Унікальний підхід Solana до запису транзакцій робить його справді унікальним блокчейном. На відміну від Solana Proof of Work, який вимагає обчислювальних зусиль, або Solana Proof of Stake, який заснований на стейкінгу, PoH фокусується на часовій послідовності.

Саме ця заснована на часі система дозволяє мережі обробляти тисячі транзакцій за секунду. Це і відрізняє Solana від інших платформ блокчейну.

Sealevel

Для більшості блокчейнів їхня пропускна здатність застосовується лише до базових транзакцій токенів. Однак для Solana пропускна здатність 50 000 TPS застосовна також до смарт-контрактів. Віртуальні машини Ethereum та EOS мають однопотокові середовища виконання, що означає, що стан блокчейна змінюється лише одним контрактом за один раз. Solana, з іншого боку, реалізує Sealevel, яка є середовищем виконання, здатним обробляти десятки тисяч смарт-контрактів в один момент часу.

Хто засновники Solana: історія проєкту

Solana була розроблена Solana Labs, яка була заснована у 2017 році командою програмістів під керівництвом Анатолія Яковенка. Яковенко, як і кілька інших членів команди Solana, багато років пропрацював у компанії Qualcomm зі списку Fortune 500, яка надає напівпровідники, програмне забезпечення та послуги бездротового звʼязку для мобільних телефонів. Qualcomm базується в Сан-Дієго, трохи на південь від каліфорнійського пляжу Солана-Біч, який і надихнув на назву криптопроєкту.

Хоча спочатку криптовалюта його не цікавила, у Яковенка виникла ідея покращити ефективність блокчейну за допомогою Proof of History під час спекотного сну, викликаного кофеїном. Він обʼєднався з інженером з Qualcomm для роботи над проєктом, який тепер є головним інженером Solana. Solana випустила свій технічний документ та внутрішню тестову мережу у лютому 2018 року, а основна мережа Solana та токен SOL побачили світ у 2020 році.

Що робить Solana унікальним проєктом?

Solana прагне масштабування за допомогою своєї мережевої конструкції та працює з вісьмома ключовими компонентами для досягнення цього. Основна концепція, яка відрізняє Solana від будь-якого блокчейну, який існував раніше, — це концепція Proof of History, яка забезпечує йому найвищу пропускну здатність. Це також стосується смарт-контрактів завдяки Sealevel, який є першим у світі паралельним середовищем виконання смарт-контрактів.

Окрім вищезазначених моментів, Solana також має інші унікальні торгові особливості, які приваблюють представників глобального бізнесу. Серед них — Tower BFT (індивідуальна реалізація Solana Practical Byzantine Fault Tolerance), Pipeline (блок для перевірки кожної частини транзакції), Turbine (протокол поширення блоків Solana, який нівелює проблему масштабованості блокчейна), Cloudbreak (механізм пам’яті, що використовується для відстеження балансів учасників), Gulf Stream (протокол, який визначає, коли і як здійснюються транзакції) та Archivers (мережа вузлів, де дані валідатора беруться та зберігаються постійно).

Попри технологічну складність та заплутаність, кожен компонент розроблений для оптимізації кількості транзакцій, які Solana може виконати, не перевантажуючи свій ланцюжок або не використовуючи другий мережевий рівень.

Що робить Solana цінним блокчейном?

Мережа Solana є цінною насамперед завдяки названим ключовим інноваціям, які дозволяють проєкту випереджати більшість інших блокчейнів та надавати передове та масштабоване середовище глобальним бізнесам для розгортання криптододатків.

Що стосується нативної криптовалюти SOL, то її цінність обумовлена ​​насамперед її корисністю для криптоінвесторів, криптокористувачів і крипторозробників. Токени SOL можуть бути використані для захисту мережі шляхом стейкінгу в ролі вузла-валідатора або делегатора. І власники токенів тут безумовно виграють — стейкери одержують половину комісій за транзакції та більшу частину емісії нових токенів. SOL також вигідний і цінний для програмістів та користувачів криптопрограм у мережі Solana — токен можна використовувати для оплати комісій за транзакції.

Так, можна з упевненістю сказати, що криптовалюта в майбутньому ставатиме все більш цінною, оскільки екосистема Solana продовжуватиме зростати, залучаючи все більшу кількість стейкерів, розробників і криптокористувачів.

Скільки токенів SOL знаходиться сьогодні в обігу?

Станом на листопад 2024 року в обігу перебуває 588 мільйонів SOL із загальної кількості токенів. Коли криптовалюту було запущено, її початковий загальний запас становив 500 мільйонів токенів, але максимальний запас є необмеженим. Початковий рівень інфляції для Solana становить 8%, який зменшуватиметься на 15% щороку до 2031 року, коли актив досягне свого стабільного довгострокового рівня інфляції у 1,5%.

Як використовувати Solana?

Блокчейн Solana використовується для створення та розгортання додатків у швидкому, недорогому та масштабованому середовищі. Біржа криптодеривативів FTX обрала Solana для запуску некастодіальної децентралізованої біржі Serum. В екосистемі Solana є понад 200 інших проєктів, включаючи гаманці, стейблкоїни, невзаємозамінні токени та децентралізовані фінансові програми.

Нативний токен SOL використовується для захисту мережі за допомогою ставок та оплати комісій за транзакції та виконання смарт-контрактів. У майбутньому криптовалюта також використовуватиметься для голосування з питань управління мережею.

Як вибрати Solana-гаманець?

Є багато місць, де ви можете зберігати свої SOL, а вибір найкращого для вас гаманця залежатиме від ваших цілей та кількості криптовалюти.

Апаратні гаманці або холодні гаманці, як завжди, є найбільш безпечною і надійною опцією для збереження токенів з автономним зберіганням і резервним копіюванням. Однак для їх використання важливим моментом є наявність технічного бекграунду, а також це є недешевим варіантом. Таким чином, ці гаманці є хорошим рішенням для зберігання великих обсягів SOL, а також для досвідчених користувачів.

Ще один варіант — програмні гаманці, які безплатні та прості у використанні. Вони доступні для завантаження як програми для смартфонів або настільних компʼютерів і можуть бути кастодіальними або некастодіальними. У кастодіальних гаманцях керування та резервне копіювання закритих ключів від імені користувача здійснює постачальник послуг. Некастодіальні гаманці використовують захищені елементи на пристрої користувача для зберігання закритих ключів. Попри зручність, вони вважаються менш безпечними, ніж холодні гаманці, та можуть найкраще підходити для невеликих сум SOL або для новачків.

Онлайн-гаманці або вебгаманці також безплатні та прості у використанні, а доступні ці сховища з декількох пристроїв за допомогою веббраузера. Однак вони вважаються гарячими гаманцями та можуть бути менш безпечними, ніж апаратні або програмні альтернативи. Оскільки користувач фактично довіряє платформі управління криптовалютою, критично важливим стає вибір надійного, безпечного та перевіреного сервісу. Такий тип гаманців найбільше підходять для зберігання невеликих обсягів SOL, а також для тих користувачів, які часто проводять операції.

Solana VS Ethereum

Екосистема, що швидко розширюється, і універсальність Solana неминуче приводять до порівнянь з Ethereum, провідним блокчейном для децентралізованих додатків. Отже, що спільного у цих екосистем та чим вони відрізняються між собою?

  • Смарт-контракти: Solana та Ethereum мають можливості смарт-контрактів, що відіграє ключову роль для запуску передових додатків, таких як DeFi та NFT.

  • Консенсус: Solana та Ethereum застосовують механізм консенсусу proof-of-stake (PoS), де валідатори ставлять свою криптовалюту як заставу за привілей отримання нагороди за допомогу блокчейну. Solana покращує PoS, також впроваджуючи PoH.

  • Швидкість: Коли у 2021 році про Solana всі масово заговорили, то головну роль у цьому відіграли очевидні переваги екосистеми порівняно з Ефіріумом, а саме вища швидкість транзакцій і нижчий розмір комісій. Так, Solana обробляє понад 50 000 транзакцій за секунду, а середня вартість транзакції становить приблизно $0,00025. Ethereum здатний обробляти не більше 20 транзакцій в секунду з комісією близько $0,3.

Висновок

Швидкий, гнучкий, масштабований та програмований блокчейн Solana забезпечує відмінну інфраструктуру, необхідну для створення програм, які можуть отримати глобальне прийняття. Величезна пропускна спроможність, низька вартість та швидка завершеність роблять його одним із найефективніших доступних блокчейнів.

Проєкт надає вісім передових інновацій, а ключовим є Proof of History, який зберігає час у блокчейні та значно збільшує його місткість. SOL є власним нативним токеном Solana і використовується для ставок та оплати комісій за транзакції.

Високопродуктивна архітектура системи Solana може залучити величезну кількість додатків та бізнесів, а в міру розширення екосистеми проєкт та його токен SOL будуть ставати все більш цінними та популярними.