Стейблкоїни: все, що треба знати

Через притаманну криптоактивам нестабільність, стейблкоїни набувають все більшої популярності як на криптовалютному, так і на традиційному ринках.

Стейблкоїни — це той тип криптовалют, який фактично долає розрив між фіатними валютами та цифровими активами.

Сьогодні стабільні монети стрімко та масово інтегруються у традиційні фінанси: їх все частіше використовують для оптимізації транскордонних переказів і сприймають як потенційну альтернативу застарілим системам, таким як SWIFT. Станом на початок травня 2025 року ринкова капіталізація стейблкоїнів перевищує $200 мільярдів, що свідчить про те, що стабільні монети є популярними та перспективними криптовалютами.

Згідно з прогнозами експертів, регуляторні зміни адміністрації Трампа можуть зробити 2025 рік переломним для блокчейну та стати каталізатором стрімкого зростання ринку стейблкоїнів. Так, вже до 2030 року загальна капіталізація цих активів може сягнути понад $3 трильйони, що потенційно призведе до ще глибшої інтеграції стабільних монет у світову фінансову систему.

У нашій статті — все про стейблкоїни: огляд принципу їхньої роботи, види та приклади, список стейблкоїнів і переваги цих цифрових активів.

Принцип роботи стейблкоїнів

За визначенням, стейблкоїни — це криптовалюти, вартість яких прив’язана до вартості іншого активу, цінного товару чи фінансового інструменту. Ці цифрові валюти покликані функціонувати так, як випливає з їхньої назви, — зі стабільністю. Концепцію стейблкоїна було створено для зменшення волатильності, а популярність цих активів можна пояснити кількома факторами, зокрема їхньою здатністю боротися з інфляцією та сприяти швидким і ефективним транзакціям.

Стейблкоїни покликані забезпечити альтернативу високій волатильності Біткоїна, Ефіріума, мемкоїнів та інших криптовалют — у випадку зі стейблкоїнами цінова стабільність вбудована безпосередньо в самі активи. Їхня основна мета — підтримувати цінову стійкість, що відрізняє їх від інших криптовалют. Завдяки прив’язці до зовнішніх орієнтирів ці токени мінімізують ризик коливань цін, служать надійним засобом оплати та дозволяють здійснювати стабільні транзакції на крипторинку.

Як працюють стейблкоїни? Стейблкоїни функціонують за принципом прив’язки своєї вартості до стабільного активу, такого як фіатна валюта або золото. Для підтримки цієї прив’язки використовуються різні механізми: деякі стейблкоїни мають прямі резерви у прив’язаній валюті, тоді як інші використовують алгоритмічні формули для стабілізації своєї ціни. Ці механізми спрямовані на те, щоб ціна стейблкоїна залишалася стабільною та тісно пов’язаною з вартістю базового активу, попри волатильність крипторинку. Як результат, стейблкоїни є цінним інструментом для торгівлі та позиціонуються як безпечний цифровий засіб оплати.

Види та приклади

Залежно від механізму підтримки стабільності та типу забезпечення виділяють кілька видів стейблкоїнів. Отже, до чого може бути прив’язаний курс стейблкоїна?

Фіат-забезпечені

  • Приклади стейблкоїнів: Tether/USDT (прив’язаний до долара США), EURC/Euro Coin (прив’язаний до євро)

Фіатний стейблкоїн — це тип криптовалюти, вартість якої прив’язана до традиційної фіатної валюти, такої як долар, євро або єна. На відміну від більш волатильних криптовалют, вартість фіат-забезпеченого стейблкоїна залишається стабільною завдяки безпосередньому підкріпленню резервами фіатної валюти.

Наприклад, стейблкоїн USDT (Tether) підкріплений еквівалентною сумою доларів США, що зберігається в резерві, і це забезпечує співвідношення вартості 1:1. Така стабільність пропонує кілька переваг у світі цифрових фінансів, включаючи захист від різких коливань цін і загальної волатильності крипторинку.

Переваги фіат-забезпечених стейблкоїнів:

  • Вища стабільність завдяки забезпеченню фіатною валютою.

  • Високий рівень довіри серед користувачів, які приходять із традиційного фінансового сектору.

Недоліки фіат-забезпечених стейблкоїнів:

  • Централізованість, що вимагає довіри до емітента.

  • Регуляторний контроль та потенційне втручання з боку держави.

Крипто-забезпечені

  • Приклади стейблкоїнів: DAI (забезпечений ETH), sUSD (забезпечений SNX)

Криптовалютні стейблкоїни підкріплені резервами інших криптовалют. Ці стейблкоїни часто використовують надмірне забезпечення — це означає, що вартість активів, що зберігаються в резервах, перевищує прив’язану вартість, щоб пом’якшити властиву волатильність їхніх базових активів.

Наприклад, для стейблкоїна, підкріпленого криптовалютою, вартістю 1 долар, може знадобитися криптовалюта в резерві на суму 2 долари. Це означає, що навіть якщо резервна валюта впаде на 50%, стейблкоїн все одно зможе підтримувати свою прив’язку.

Переваги крипто-забезпечених стейблкоїнів:

  • Вищий рівень децентралізації порівняно зі стейблкоїнами, забезпеченими фіатними валютами.

  • Прозоре забезпечення через технологію блокчейн.

Недоліки крипто-забезпечених стейблкоїнів:

  • Вищий ризик через волатильність криптовалюти.

  • Складність, властива надмірному забезпеченню активів.

Алгоритмічні

  • Приклади стейблкоїнів: Ampleforth (AMPL), USDD (від Tron)

Алгоритмічний стейблкоїн — це тип криптовалюти, призначений для підтримки стабільності своєї вартості шляхом впровадження алгоритмічних механізмів. На відміну від традиційних стейблкоїнів, які часто підкріплені зовнішніми резервами, алгоритмічні стейблкоїни використовують математичні формули та протоколи для коригування динаміки попиту та пропозиції, прагнучи прив’язати свою вартість до певного орієнтира, такого як долар США.

Алгоритмічні стейблкоїни покладаються на запрограмовані алгоритми для динамічного коригування своєї пропозиції на основі змін попиту. Коли попит зростає, алгоритм може випускати нові токени для підтримки стабільності, а коли попит зменшується, він може спалювати токени, щоб зменшити пропозицію.

Хоча ці моделі є інноваційними, вони стикаються з проблемами підтримки довгострокової стабільності, як це видно з краху TerraUSD (UST) у 2022 році, що підкреслює ризики, пов’язані з чисто алгоритмічними механізмами стабілізації.

Переваги алгоритмічних стейблкоїнів:

  • Повна децентралізація та незалежність від зовнішніх резервів.

  • Інноваційність і масштабованість.

Недоліки алгоритмічних стейблкоїнів:

  • Вразливість до депегінгу (і навіть краху) під час екстремальної волатильності ринку.

  • Експериментальний характер і відсутність високого рівня довіри.

Популярні стейблкоїни

Сьогодні на крипторинку існує приблизно 200 стейблкоїнів, але не всі з них викликають довіру та попит серед криптокористувачів. Далі ми розглянемо 5 найпопулярніших стабільних криптовалют, які посідають провідні позиції на ринку.

Tether (USDT)

  • Ціна: $1.00

  • Капіталізація: $150 млрд

  • Місце в рейтингу CoinMarketCap: 3

  • Мережі та USDT гаманці: Ethereum (ERC-20), TRON (TRC-20), Binance Smart Chain (BEP-20), Solana, Polygon, Avalanche, Fantom, Arbitrum, Harmony, Terra, Moonbeam, OKEx Chain

USDT — перший, найбільший і найпопулярніший стейблкоїн, який входить у топ-3 криптовалют за капіталізацією, а також стабільно посідає перше місце у світі за добовим обсягом торгів. Прибуток Tether у першому кварталі 2025 року перевищив $1 млрд, також компанія має понад $5 млрд надлишкових резервів. Згідно з заявою представників USDT, стейблкоїн не буде реєструватися за європейським регламентом MiCA, оскільки він є «‎небезпечним»‎ для стабільних монет.

USD Coin (USDC)

  • Ціна: $1.00

  • Капіталізація: $61.5 млрд

  • Місце в рейтингу CoinMarketCap: 7

  • Мережі: Ethereum (ERC-20), Solana (SPL), Avalanche (C-Chain), Algorand (ASA), Stellar, Polygon (PoS), Arbitrum, Optimism, Base, Hedera, Flow, Celo, Aptos, Cosmos та інші

USDC — друга за величиною фіатно-забезпечена стабільна монета у світі, яку Circle позиціонує як прозору та регульовану альтернативу USDT та іншим стейблкоїнам. У квітні Ripple намагався придбати Circle, емітента USD Coin, за $4-$5 млрд. Пропозиція була відхилена через надто низьку ціну.

Dai (DAI)

  • Ціна: $1.00

  • Капіталізація: $5.3 млрд

  • Місце в рейтингу CoinMarketCap: 23

  • Мережі: Ethereum (ERC-20), BNB Smart Chain (BEP-20), Solana, Avalanche (C-Chain), Polygon (PoS), Fantom, Cronos, Kava (EVM)

DAI — один з найбільш стабільних і надійних децентралізованих стейблкоїнів, який функціонує в середовищі MakerDAO та управляється через систему смарт-контрактів. Сьогодні MakerDAO продовжує покращувати забезпечення токена, додаючи нові активи в резерви, — тепер  DAI забезпечений не лише криптовалютами, такими як ETH та wBTC, а також іншими стейблкоїнами.

Ethena USDe (USDe)

  • Ціна: $1.00

  • Капіталізація: $4.7 млрд

  • Місце в рейтингу CoinMarketCap: 26

  • Мережі: Ethereum (ERC-20), BNB Chain, zkSync, Linea, TON (The Open Network)

USDe — алгоритмічний стейблкоїн, стабільність якого досягається завдяки децентралізованим алгоритмам. У контексті останніх проблем з алгоритмічними стейблкоїнами Ethena ставить за мету вдосконалювати механізми стабільності — компанія провела аудит алгоритмів стабілізації токена та системи його забезпечення, щоб підвищити довіру та прозорість в очах аудиторії.

World Liberty Financial USD (USD1)

  • Ціна: $1.00

  • Капіталізація: $2.1

  • Місце в рейтингу CoinMarketCap: 46

  • Мережі: Ethereum (ERC-20), TRON (TRC-20)

USD1 — фіатно-забезпечена стабільна монета, емітентом якої є World Liberty Financial. 60% компанії перебувають у власності родини Трампа і згідно з останніми новинами, цей факт участі родини президента у криптобізнесі викликає певні занепокоєння щодо можливого конфлікту інтересів.

Список стейблкоїнів

Розглянемо 50 найбільших стейблкоїнів згідно з даними ресурсу CoinMarketCap. Наведена таблиця охоплює всі основні стейблкоїни, включаючи фіат-забезпечені, крипто-забезпечені та алгоритмічні моделі. Дані капіталізації є актуальними станом на 5 травня 2025 року.

Название стейблкоинаРыночная капитализация
1 Tether (USDT)$149.38 млрд
2USD Coin (USDC)$61.52 млрд
3Dai (DAI)$5.37 млрд
4Ethena USDe (USDe)$4.69 млрд
5World Liberty Financial USD (USD1)$2.13 млрд
6First Digital USD (FDUSD)$1.47 млрд
7Usual USD (USD0)$647.72 млн
8PayPal USD (PYUSD)$941.51 млн
9TrueUSD (TUSD)$494.73 млн
10USDD (USDD)$310.43 млн
11Ondo US Dollar Yield (USDY)$1.09 млрд
12Frax (FRAX)$1.00 млрд
13Ripple USD (RLUSD)$1.00 млрд
14GHO (GHO)$1.00 млрд
15Global Dollar (USDG)$1.00 млрд
16EURC (EURC)$1.13 млрд
17Falcon USD (USDf)$1.00 млрд
18OpenEden OpenDollar (USDO)$1.01 млрд
19STASIS EURO (EURS)$1.13 млрд
20Lift Dollar (USDL)$1.00 млрд
21Frax USD (FRXUSD)$1.00 млрд
22USDB (USDB)$1.00 млрд
23Pax Dollar (USDP)$1.00 млрд
24lisUSD (lisUSD)$1.00 млрд
25Venus BUSD (vBUSD)$1.02 млрд
26Anchored Coins AEUR (AEUR)$1.04 млрд
27BUSD (BUSD)$1.00 млрд
28Gemini Dollar (GUSD)$1.00 млрд
29EUR CoinVertible (EURCV)$1.13 млрд
30Eurite (EURI)$1.13 млрд
31Liquity USD (LUSD)$1.00 млрд
32Tether EURt (EURt)$1.11 млрд
33StraitsX USD (XUSD)$1.00 млрд
34Celo Dollar (CUSD)$1.00 млрд
35sUSD (SUSD)$0.90 млрд
36MNEE (MNEE)$1.00 млрд
37Aegis YUSD (YUSD)$1.00 млрд
38ZUSD (ZUSD)$1.00 млрд
39Rupiah Token (IDRT)$0.00 млрд
40GYEN (GYEN)$0.01 млрд
41BIDR (BIDR)$0.00 млрд
42StablR Euro (EURR)$1.00 млрд
43USDX [Kava] (USDX)$0.85 млрд
44DOLA (DOLA)$0.89 млрд
45Euro Coin (EUROC)$0.82 млрд
46Gemini dollar (GUSD)$0.62 млрд
47Euro Tether (EURT)$0.42 млрд
48sUSD Synthetix (SUSD)$0.40 млрд
49XSGD (XSGD)$0.29 млрд
50TerraUSD (UST)$0.21 млрд

Переваги стейблкоїнів

Отже, чому стабільні монети є привабливим інструментом для інвестицій?

  • Стабільність та знижена волатильність. Стейблкоїни прив’язані до стабільних активів, позбавлені різких коливань цін і здатні забезпечувати стабільність на нестабільному крипторинку.

  • Швидкість транзакцій. Транзакції зі стейблкоїнами можна завершити за лічені секунди, а не за кілька днів, як це може відбуватися з традиційними банківськими транзакціями.

  • Високий рівень безпеки. Стейблкоїни пропонують вищу безпеку порівняно з іншими видами платежів, мають більшу конфіденційність, а їхні резерви підлягають регулярним аудитам.

  • Транскордонний доступ. Завдяки своїй децентралізованій природі стейблкоїни не обмежені однією країною, вони здійснюють транзакції через кордони та мають глобальну привабливість.

  • Низькі комісії за транзакції. Стейблкоїни є доступним варіантом для грошових переказів в інші країни, оскільки вони позбавлені «посередника». Завдяки технології блокчейн стейблкоїни використовують підхід прямої транзакції, що призводить до низьких комісій за транзакції.

Інтеграція з фінансовими системами. Стейблкоїни мають унікальне позиціонування для інтеграції з традиційними фінансовими системами, слугуючи мостом між традиційними фінансами та екосистемами цифрових валют. А криптокартки дозволяють використовувати стейблкоїни в повсякденному житті так само легко, як і звичайні гроші.