Роллапи Ethereum - це золотий стандарт, однак Plasma ще потребує доопрацювання – Бутерін

Віталік Бутерін вважає попереднє рішення для масштабування Ethereum Plasma дуже недооціненим.

За оцінкою співзасновника Ethereum Віталіка Бутеріна, командам, які зараз працюють над віртуальними машинами Ethereum (EVM) з нульовим рівнем знань (ZK), слід повторно звернути увагу на Plasma, рішення для масштабування Ethereum 2-го рівня.

Розроблена у 2017 році, технологія Plasma перенаправляє дані та комп'ютерні розрахунки - за винятком депозитів, зняття коштів та коренів Меркла - у середовище поза мережею.

Вона була витіснена Optimistic та ZK-роллапами, оскільки ці два рішення пропонували значно дешевші витрати на зберігання даних на стороні клієнта та властивості безпеки, які "неможливо зрівняти", пояснив Бутерін у своєму дописі в X (Twitter) від 14 листопада.

Бутерін підкреслив, що роллапи зберігають статус "золотого стандарту", але Плазма - це "недооцінений майданчик для проектування", про який не варто забувати.

"Плазма може суттєво підвищити рівень безпеки для мереж, які в іншому випадку перетворилися б на валідіуми", - додав Бутерін.

"З урахуванням того, що в цьому році ZK-EVM нарешті запрацюють, існує чудова можливість переосмислити цей проектний простір і розробити ще більш ефективні схеми, які спростять роботу розробників і забезпечать захист коштів користувачів".

Як і Плазма, Валідіум переміщує дані та розрахунки поза мережею, але впроваджує алгоритми ZK-перевірки для підтвердження транзакцій. Плазма, з іншого боку, використовує способи захисту від шахрайських дій, які працюють значно довше.

Бутерін вважає, що вдосконалення перевірок ZK, таких як підтвердження достовірності, спрямовані на усунення минулих обмежень Плазми, що робить її більш ефективним рішенням для масштабування.

Адаптація Plasma для застосунків, що виходять за рамки платежів, також виявилася слабкою стороною Plasma до того, як перевірки ZK увійшли в мейнстрім, визнав Бутерін.

Компанія Polygon Labs, що спеціалізується на масштабуванні другого рівня Ethereum, запровадила Plasma у 2019 році, але з тих пір додала кілька інших рішень.

Відхід від Plasma був частково пов'язаний з тим, що Plasma Group, некомерційна дослідницька організація, оголосила про припинення роботи над масштабуванням на основі Ethereum в січні 2020 року.

За даними CoinGecko, токен мережі OMG, яка використовує Plasma, підскочив на 28,6% до $0,78 протягом трьох годин після публікації Бутеріна. Проте з моменту публікації він впав на 14,3% до $0,67.